SLU16CH036-24
Slotless BLDC Motor
Featured product media
Quick Facts
SLU16CH036-24 Slotless BLDC Motors
Specifications:
  • 0.630 in Frame Size
  • 0.475 A Rated Current
  • 1.0621 oz-in Rated Torque
  • 24 VDC Nominal Voltage
  • 1.400 in Length
Features and Benefits:
  • Extremely quick response and high acceleration
  • Quiet Operation
  • High power density
Specifications
Motor Specifications
Frame Size0.630 in
Motor TypeMotor Only
Weight0.099 lbs
Number of pole2
Number of Phases3
CertificationRoHS
Motor Values (At Nominal Speed)
Nominal Voltage24 VDC
No Load Speed 15200 RPM
No Load Current115 mA
Nominal Speed12660 RPM
Nominal Torque (Max Cont. Torque)1.0621 oz-in
Nominal Current (Max Cont. Current)0.76 A
Rated Speed12350 RPM
Rated Torque1.0621 oz-in
Rated Current0.475 A
Stall Torque8.3126 oz-in
Stall Current3.81 A
Max. Efficiency80%
Motor Characteristics
Terminal Resistance6.3 ohm
Terminal Inductance0.41 mH
Speed/Torque Gradient 35.9694 RPM/oz-in
Speed Constant620 RPM/V
Mechanical Time Constant1.49 ms
Rotor Inertia0.003 oz-in²
Motor Mechanical Data
Radial playPreloaded
Max. Radial Load1.349 lbf
Distance From Flange For Radial Load5 in
Max Force For Press Fit4.046 lbf
Max Speed (Mechanical)30000 RPM
Motor Thermal Data
Ambient Temperature-40 °F to 212.00 °F
Insulation ClassF
Max winding temperature311.00 °F
Thermal resistance (Housing-Ambient)68.90 °F/W
Thermal resistance (Winding-Housing)37.94 °F/W
Thermal time constant motor525 s
Thermal time constant winding0.72 s
Dimensions
ModelDIM. A (length) in MAX
SLU16CH036-241.400 in
Performance Curve
SLU16CH036-24
@24 VDC