SLU16CH036-12-M16-1024
Slotless BLDC Motor
Featured product media
Quick Facts
SLU16CH036-12-M16-1024 Slotless BLDC Motors
Specifications:
  • 0.630 in Frame Size
  • 0.97 A Rated Current
  • 1.1046 oz-in Rated Torque
  • 12 VDC Nominal Voltage
  • 1.750 in Length
Features and Benefits:
  • Extremely quick response and high acceleration
  • Quiet Operation
  • High power density
Specifications
Motor Specifications
Frame Size0.630 in
Motor TypeMotor + Encoder
Weight0.115 lbs
Number of pole2
Number of Phases3
CertificationRoHS
Motor Values (At Nominal Speed)
Nominal Voltage12 VDC
No Load Speed 15000 RPM
No Load Current165 mA
Nominal Speed12280 RPM
Nominal Torque (Max Cont. Torque)1.1046 oz-in
Nominal Current (Max Cont. Current)1.49 A
Rated Speed11000 RPM
Rated Torque1.1046 oz-in
Rated Current0.97 A
Stall Torque7.9303 oz-in
Stall Current7.27 A
Max. Efficiency81%
Motor Characteristics
Terminal Resistance1.65 ohm
Terminal Inductance0.102 mH
Speed/Torque Gradient 37.6688 RPM/oz-in
Speed Constant1240 RPM/V
Mechanical Time Constant1.56 ms
Rotor Inertia0.003 oz-in²
Motor Mechanical Data
Radial playPreloaded
Max. Radial Load1.349 lbf
Distance From Flange For Radial Load5 in
Max Force For Press Fit4.046 lbf
Max Speed (Mechanical)30000 RPM
Motor Thermal Data
Ambient Temperature-40 °F to 212.00 °F
Insulation ClassF
Max winding temperature311.00 °F
Thermal resistance (Housing-Ambient)68.90 °F/W
Thermal resistance (Winding-Housing)37.94 °F/W
Thermal time constant motor525 s
Thermal time constant winding0.72 s
Encoder Specifications
Encoder Type1024-line incremental magnetic encoder
Counts Per Turn1024
Number Of Channels3
Performance Curve
SLU16CH036-12-M16-1024
@12 VDC