SLU13CH038-18
Slotless BLDC Motor
Featured product media
Quick Facts
SLU13CH038-18 Slotless BLDC Motors
Specifications:
  • 0.510 in Frame Size
  • 0.81 A Rated Current
  • 0.7789 oz-in Rated Torque
  • 18 VDC Nominal Voltage
  • 1.470 in Length
Features and Benefits:
  • Extremely quick response and high acceleration
  • Quiet Operation
  • High power density
Specifications
Motor Specifications
Frame Size0.510 in
Motor TypeMotor Only
Weight0.064 lbs
Number of pole2
Number of Phases3
CertificationRoHS
Motor Values (At Nominal Speed)
Nominal Voltage18 VDC
No Load Speed 25400 RPM
No Load Current71 mA
Nominal Speed19000 RPM
Nominal Torque (Max Cont. Torque)0.7789 oz-in
Nominal Current (Max Cont. Current)0.81 A
Rated Speed19000 RPM
Rated Torque0.7789 oz-in
Rated Current0.81 A
Stall Torque4.0643 oz-in
Stall Current4.19 A
Max. Efficiency75.5%
Motor Characteristics
Terminal Resistance4.3 ohm
Terminal Inductance0.085 mH
Speed/Torque Gradient 125.3266 RPM/oz-in
Speed Constant1411 RPM/V
Mechanical Time Constant3 ms
Rotor Inertia0.002 oz-in²
Motor Mechanical Data
Axial play0.002 in
Radial playPreloaded
Max. Radial Load0.899 lbf
Distance From Flange For Radial Load5 in
Max Force For Press Fit2.248 lbf
Max Speed (Mechanical)40000 RPM
Motor Thermal Data
Ambient Temperature-40 °F to 212.00 °F
Insulation ClassF
Max winding temperature311.00 °F
Thermal resistance (Housing-Ambient)73.40 °F/W
Thermal resistance (Winding-Housing)35.40 °F/W
Thermal time constant motor350 s
Thermal time constant winding0.48 s
Dimensions
ModelDIM. A (length) in MAX
SLU13CH038-181.470 in
Performance Curve
SLU13CH038-18
@18 VDC