Part number:   PC-T115CH008-48A
Configure This Motor
Sign-In or Sign-Up to
Adjust Motor Parameters
Custom Performance Points
Cont. Torque
Nm
Cont. Speed
RPM
Peak Torque
Nm
Peak Speed
RPM
Motor and Operating Parameters
Ambient Temp (default: 25, Min: -20, Max: 100)
°C
Max Winding Temp (default: 0, Min: 60, Max: 155)
°C
Winding Adjustment Factor
(0)
Friction (default: 0)
Driver Parameters
Bus Voltage (default: 0)
Commutation
PCT115 Series
PC-T115CH008-48A
115mm Frameless BLDC Motor
Featured product media
PC-T115CH008-48A
PowerCore Frameless BLDC Torque Motors
Specifications:
  • 4.530 in Frame Size
  • 0.323 in Stack Length
  • 2.266 in Rotor ID
  • 263.4 oz-in Rated Torque
  • 48 VDC Rated Voltage
Features and Benefits:
  • High torque to weight ratio
  • Compact & lightweight
  • Hall sensor and thermistor available
Performance Curves
PC-T115CH008-48A
Torque vs Speed* (+/- 10%)
Torque Units:
Operating Specifications
  • Ambient Temp:25°C
  • Winding Temp:°C
  • Winding adjustment:0
  • System Friction:0N·m
  • Heat Sink:TBD
Performance Specifications
  • Bus Voltage (Vbus):0VDC
  • Max Cont. Torque (Tcont):0oz-in
  • Max Cont. Current (Icont):0
  • Peak Torque (Tpk):0oz-in
  • Peak Current (Ipk):Arms
  • Rated Torque (Trtd):0.000Nm
  • Rated Power (Prtd):W
  • Rated Speed (Nrtd):0RPM
Electrical Specifications
  • Rm at Tamb:Ω
  • LM:mH
  • Back EMF:TBDVpk / kRPM
  • Kt at Temp:NaNN·m/Arms
  • Km:TBDNm/√W
  • Commutation:sine
  • NL Comm Freq:0Hz
Mechanical Specifications
  • Stack Length:0.323in
  • Rotor ID:2.266in