CL017CN025-12-G369
Coreless Brushed DC motor
Featured product media
Quick Facts
CL017CN025-12-G369 Coreless DC Motors
Specifications:
  • 0.670 in Frame Size
  • 0.222 A Rated Current
  • 70.806 oz-in Rated Torque
  • 12 VDC Nominal Voltage
  • 1.980 in Length
Specifications
Motor Specifications
Frame Size0.670 in
Motor TypeMotor + Gearhead
Weight0.123 lbs
CertificationRoHS
Motor Values (At Nominal Speed)
Nominal Voltage12 VDC
No Load Speed 28 RPM
No Load Current71 mA
Nominal Speed23 RPM
Nominal Torque (Max Cont. Torque)70.806 oz-in
Nominal Current (Max Cont. Current)0.222 A
Rated Speed23 RPM
Rated Torque70.806 oz-in
Rated Current0.222 A
Stall Current1.29 A
Max. Efficiency66%
Motor Characteristics
Terminal Resistance9.3 ohm
Terminal Inductance0.272 mH
Speed/Torque Gradient 104.368 RPM/oz-in
Speed Constant870 RPM/V
Mechanical Time Constant5.8 ms
Rotor Inertia0.004 oz-in²
Motor Mechanical Data
Axial play0.010 in
Radial play0.004
Max Speed (Mechanical)12000 RPM
Motor Thermal Data
Ambient Temperature-4 °F to 149.00 °F
Max winding temperature212.00 °F
Thermal resistance (Housing-Ambient)95.00 °F/W
Thermal resistance (Winding-Housing)55.76 °F/W
Thermal time constant motor360 s
Thermal time constant winding6.2 s
Gearhead Specifications
Number Of Stages4
Dimensions
ModelDIM. A (length) in MAX
CL017CN025-12-G3691.980 in
Performance Curve
CL017CN025-12-G369
@12 VDC