CL016CN025-12-G4
Coreless Brushed DC motor
Featured product media
Quick Facts
CL016CN025-12-G4 Coreless DC Motors
Specifications:
  • 0.630 in Frame Size
  • 0.221 A Rated Current
  • 1.1329 oz-in Rated Torque
  • 12 VDC Nominal Voltage
  • 1.700 in Length
Specifications
Motor Specifications
Frame Size0.630 in
Motor TypeMotor + Gearhead
Weight0.088 lbs
CertificationRoHS
Motor Values (At Nominal Speed)
Nominal Voltage12 VDC
No Load Speed 2652 RPM
No Load Current32.7 mA
Nominal Speed1334 RPM
Nominal Torque (Max Cont. Torque)1.1329 oz-in
Nominal Current (Max Cont. Current)0.221 A
Rated Speed1334 RPM
Rated Torque1.1329 oz-in
Rated Current0.221 A
Stall Current0.44 A
Max. Efficiency90%
Motor Characteristics
Terminal Resistance27.5 ohm
Terminal Inductance0.144 mH
Speed/Torque Gradient 330.3806 RPM/oz-in
Speed Constant900 RPM/V
Mechanical Time Constant6.06 ms
Rotor Inertia0.001 oz-in²
Motor Mechanical Data
Axial play0.010 in
Radial play0.004
Max Speed (Mechanical)13000 RPM
Motor Thermal Data
Ambient Temperature-4 °F to 149.00 °F
Max winding temperature212.00 °F
Thermal resistance (Housing-Ambient)105.08 °F/W
Thermal resistance (Winding-Housing)50.90 °F/W
Thermal time constant motor281 s
Thermal time constant winding4.26 s
Gearhead Specifications
Number Of Stages1
Dimensions
ModelDIM. A (length) in MAX
CL016CN025-12-G41.700 in
Performance Curve
CL016CN025-12-G4
@12 VDC