CL016CN025-12-G369
Coreless Brushed DC motor
Featured product media
Quick Facts
CL016CN025-12-G369 Coreless DC Motors
Specifications:
  • 0.630 in Frame Size
  • 0.207 A Rated Current
  • 62.5925 oz-in Rated Torque
  • 12 VDC Nominal Voltage
  • 1.980 in Length
Specifications
Motor Specifications
Frame Size0.630 in
Motor TypeMotor + Gearhead
Weight0.111 lbs
CertificationRoHS
Motor Values (At Nominal Speed)
Nominal Voltage12 VDC
No Load Speed 29 RPM
No Load Current54 mA
Nominal Speed15 RPM
Nominal Torque (Max Cont. Torque)62.5925 oz-in
Nominal Current (Max Cont. Current)0.207 A
Rated Speed15 RPM
Rated Torque62.5925 oz-in
Rated Current0.207 A
Stall Current0.44 A
Max. Efficiency66%
Motor Characteristics
Terminal Resistance27.5 ohm
Terminal Inductance0.144 mH
Speed/Torque Gradient 330.3806 RPM/oz-in
Speed Constant900 RPM/V
Mechanical Time Constant6.06 ms
Rotor Inertia0.001 oz-in²
Motor Mechanical Data
Axial play0.010 in
Radial play0.004
Max Speed (Mechanical)13000 RPM
Motor Thermal Data
Ambient Temperature-4 °F to 149.00 °F
Max winding temperature212.00 °F
Thermal resistance (Housing-Ambient)105.08 °F/W
Thermal resistance (Winding-Housing)50.90 °F/W
Thermal time constant motor281 s
Thermal time constant winding4.26 s
Gearhead Specifications
Number Of Stages4
Dimensions
ModelDIM. A (length) in MAX
CL016CN025-12-G3691.980 in
Performance Curve
CL016CN025-12-G369
@12 VDC