CL013CN028-12
Coreless Brushed DC motor
Featured product media
Quick Facts
CL013CN028-12 Coreless DC Motors
Specifications:
  • 0.510 in Frame Size
  • 0.29 A Rated Current
  • 0.3639 oz-in Rated Torque
  • 12 VDC Nominal Voltage
  • 1.110 in Length
Specifications
Motor Specifications
Frame Size0.510 in
Motor TypeMotor Only (No Gearbox)
Weight0.046 lbs
CertificationRoHS
Motor Values (At Nominal Speed)
Nominal Voltage12 VDC
No Load Speed 11800 RPM
No Load Current25.5 mA
Nominal Speed9000 RPM
Nominal Torque (Max Cont. Torque)0.3639 oz-in
Nominal Current (Max Cont. Current)0.29 A
Rated Speed9000 RPM
Rated Torque0.3639 oz-in
Rated Current0.29 A
Stall Current1.17 A
Max. Efficiency78%
Motor Characteristics
Terminal Resistance10.3 ohm
Terminal Inductance0.253 mH
Speed/Torque Gradient 154.357 RPM/oz-in
Speed Constant1000 RPM/V
Mechanical Time Constant4.77 ms
Rotor Inertia0.002 oz-in²
Motor Mechanical Data
Axial play0.012 in
Max Speed (Mechanical)13000 RPM
Motor Thermal Data
Ambient Temperature-4 °F to 149.00 °F
Max winding temperature212.00 °F
Thermal resistance (Housing-Ambient)97.34 °F/W
Thermal resistance (Winding-Housing)47.12 °F/W
Thermal time constant motor229 s
Thermal time constant winding3.9 s
Dimensions
ModelDIM. A (length) in MAX
CL013CN028-121.110 in
Performance Curve
CL013CN028-12
@12 VDC