CL013CN020-12-G425
Coreless Brushed DC motor
Featured product media
Quick Facts
CL013CN020-12-G425 Coreless DC Motors
Specifications:
  • 0.510 in Frame Size
  • 0.159 A Rated Current
  • 42.4836 oz-in Rated Torque
  • 12 VDC Nominal Voltage
  • 1.830 in Length
Specifications
Motor Specifications
Frame Size0.510 in
Motor TypeMotor + Gearhead
Weight0.073 lbs
CertificationRoHS
Motor Values (At Nominal Speed)
Nominal Voltage12 VDC
No Load Speed 30 RPM
No Load Current54.8 mA
Nominal Speed23 RPM
Nominal Torque (Max Cont. Torque)42.4836 oz-in
Nominal Current (Max Cont. Current)0.159 A
Rated Speed23 RPM
Rated Torque42.4836 oz-in
Rated Current0.159 A
Stall Current0.65 A
Max. Efficiency66%
Motor Characteristics
Terminal Resistance18.6 ohm
Terminal Inductance0.402 mH
Speed/Torque Gradient 327.69 RPM/oz-in
Speed Constant1090 RPM/V
Mechanical Time Constant7.77 ms
Rotor Inertia0.002 oz-in²
Motor Mechanical Data
Axial play0.010 in
Radial play0.004
Max Speed (Mechanical)13000 RPM
Motor Thermal Data
Ambient Temperature-4 °F to 149.00 °F
Max winding temperature212.00 °F
Thermal resistance (Housing-Ambient)123.08 °F/W
Thermal resistance (Winding-Housing)62.24 °F/W
Thermal time constant motor76 s
Thermal time constant winding4.14 s
Gearhead Specifications
Number Of Stages4
Dimensions
ModelDIM. A (length) in MAX
CL013CN020-12-G4251.830 in
Performance Curve
CL013CN020-12-G425
@12 VDC