CL017CN035-24-G84
Coreless Brushed DC motor
Featured product media
Quick Facts
CL017CN035-24-G84 Coreless DC Motors
Specifications:
  • 0.670 in Frame Size
  • 0.415 A Rated Current
  • 56.6448 oz-in Rated Torque
  • 24 VDC Nominal Voltage
  • 2.240 in Length
Specifications
Motor Specifications
Frame Size0.670 in
Motor TypeMotor + Gearhead
Weight0.141 lbs
CertificationRoHS
Motor Values (At Nominal Speed)
Nominal Voltage24 VDC
No Load Speed 138 RPM
No Load Current56.3 mA
Nominal Speed113 RPM
Nominal Torque (Max Cont. Torque)56.6448 oz-in
Nominal Current (Max Cont. Current)0.415 A
Rated Speed113 RPM
Rated Torque56.6448 oz-in
Rated Current0.415 A
Stall Current1.9 A
Max. Efficiency73%
Motor Characteristics
Terminal Resistance12.6 ohm
Terminal Inductance0.453 mH
Speed/Torque Gradient 44.891 RPM/oz-in
Speed Constant490 RPM/V
Mechanical Time Constant3.78 ms
Rotor Inertia0.006 oz-in²
Motor Mechanical Data
Axial play0.010 in
Radial play0.004
Max Speed (Mechanical)12000 RPM
Motor Thermal Data
Ambient Temperature-4 °F to 185.00 °F
Max winding temperature257.00 °F
Thermal resistance (Housing-Ambient)70.34 °F/W
Thermal resistance (Winding-Housing)52.88 °F/W
Thermal time constant motor504 s
Thermal time constant winding10.96 s
Gearhead Specifications
Number Of Stages3
Dimensions
ModelDIM. A (length) in MAX
CL017CN035-24-G842.240 in
Performance Curve
CL017CN035-24-G84
@24 VDC