CL017CN035-12-G84
Coreless Brushed DC motor
Featured product media
Quick Facts
CL017CN035-12-G84 Coreless DC Motors
Specifications:
  • 0.670 in Frame Size
  • 0.608 A Rated Current
  • 56.6448 oz-in Rated Torque
  • 12 VDC Nominal Voltage
  • 2.240 in Length
Specifications
Motor Specifications
Frame Size0.670 in
Motor TypeMotor + Gearhead
Weight0.141 lbs
CertificationRoHS
Motor Values (At Nominal Speed)
Nominal Voltage12 VDC
No Load Speed 118 RPM
No Load Current62.1 mA
Nominal Speed83 RPM
Nominal Torque (Max Cont. Torque)56.6448 oz-in
Nominal Current (Max Cont. Current)0.608 A
Rated Speed83 RPM
Rated Torque56.6448 oz-in
Rated Current0.608 A
Stall Current2.26 A
Max. Efficiency73%
Motor Characteristics
Terminal Resistance5.3 ohm
Terminal Inductance0.166 mH
Speed/Torque Gradient 54.0958 RPM/oz-in
Speed Constant830 RPM/V
Mechanical Time Constant4.36 ms
Rotor Inertia0.006 oz-in²
Motor Mechanical Data
Axial play0.010 in
Radial play0.004
Max Speed (Mechanical)12000 RPM
Motor Thermal Data
Ambient Temperature-4 °F to 149.00 °F
Max winding temperature257.00 °F
Thermal resistance (Housing-Ambient)70.34 °F/W
Thermal resistance (Winding-Housing)52.88 °F/W
Thermal time constant motor504 s
Thermal time constant winding10.96 s
Gearhead Specifications
Number Of Stages3
Dimensions
ModelDIM. A (length) in MAX
CL017CN035-12-G842.240 in
Performance Curve
CL017CN035-12-G84
@12 VDC