CL010CN025-12-G256-RS10-12
Coreless Brushed DC motor
Featured product media
Quick Facts
CL010CN025-12-G256-RS10-12 Coreless DC Motors
Specifications:
  • 0.390 in Frame Size
  • 0.122 A Rated Current
  • 21.2418 oz-in Rated Torque
  • 12 VDC Nominal Voltage
  • 1.970 in Length
Specifications
Motor Specifications
Frame Size0.390 in
Motor TypeMotor + Gearhead + Encoder
Weight0.054 lbs
CertificationRoHS
Motor Values (At Nominal Speed)
Nominal Voltage12 VDC
No Load Speed 51 RPM
No Load Current24.3 mA
Nominal Speed35 RPM
Nominal Torque (Max Cont. Torque)21.2418 oz-in
Nominal Current (Max Cont. Current)0.122 A
Rated Speed35 RPM
Rated Torque21.2418 oz-in
Rated Current0.122 A
Stall Current0.37 A
Max. Efficiency66%
Motor Characteristics
Terminal Resistance32.4 ohm
Terminal Inductance0.432 mH
Speed/Torque Gradient 591.9379 RPM/oz-in
Speed Constant1110 RPM/V
Mechanical Time Constant4.25 ms
Rotor Inertia0.001 oz-in²
Motor Mechanical Data
Axial play0.008 in
Radial play0.003
Max Speed (Mechanical)15000 RPM
Motor Thermal Data
Ambient Temperature-4 °F to 149.00 °F
Max winding temperature212.00 °F
Thermal resistance (Housing-Ambient)106.34 °F/W
Thermal resistance (Winding-Housing)51.44 °F/W
Thermal time constant motor135 s
Thermal time constant winding1.78 s
Gearhead Specifications
Number Of Stages4
Encoder Specifications
Encoder TypeIncremental, Magnetic
Dimensions
ModelDIM. A (length) in MAX
CL010CN025-12-G256-RS10-121.970 in
Performance Curve
CL010CN025-12-G256-RS10-12
@12 VDC